16 Yaş Altı Çocuklar İçin İngiliz Vatandaşlığı

Okunma sayısı: 8639
Güncellenme Tarihi:
16 Yaş Altı Çocuklar İçin İngiliz Vatandaşlığı

İngiltere'de doğan veya İngiltere'de doğmayan ancak İngiliz ebeveynlere sahip olan 16 yaşın altındaki çocuklar, İngiliz vatandaşlığına başvurma hakkına sahip olabilirler. İngiltere'de doğan çocuklar otomatik olarak İngiliz vatandaşı sayılmazlar, ancak doğum sırasında en az bir ebeveynin İngiliz vatandaşı olması durumunda, çocuk İngiliz vatandaşı olabilir. İngiltere dışında doğan ancak en az bir İngiliz ebeveyne sahip olan çocuklar, doğum sırasında çifte vatandaşlık hakkına sahip olabilirler.

Anne ve babanın İngiliz vatandaşlığı hakkını almadan önce doğan çocuklar için böyle bir hak söz konusu değildir. İngiltere Vatandaşlığı almadan önce doğan çocuklar için 18 Yaş Altı Çocuklar için İngiltere Yerleşim Vizesi'ne başvurabilirsiniz. İngiliz Vatandaşlığı hakkı alındıktan sonra doğan çocuklar 16 yaşına gelmeden önce, nüfus ve doğum evraklarının tam olması şartıyla İngiltere Vatandaşı olarak kaydettirilebilir.

Ebeveynlerin her ikisinin birden İngiltere vatandaşı olma şartı yoktur, yalnızca birinin vatandaş olması yeterlidir. Ayrıca ebeveynlerin evli olması yada beraber yaşamaları gibi bir şart da söz konusu değildir ancak her iki ebeveynin de çocuğun İngiliz vatandaşlığına geçmesi hususunda hemfikir olması gerekmektedir. 16 Yaş Altı Çocuklar için İngiliz Vatandaşlığı bir haktır, yani vize başvurusu gibi olumlu-olumsuz sonuçlanması bir görevlinin inisiyatifinde değildir. Benzer şekilde, çocuk İngiltere vatandaşı olarak kaydedildikten sonra bir İngiliz vatandaşının sahip olduğu tüm haklara sahip olur.

  • Birleşik Krallık pasaportu alabilir,
  • Devlet sosyal yardımlarından faydalanabilir,
  • Eğitim alabilir,
  • 18 yaşından sonra herhangi bir izne gereksinim olmaksızın çalışabilir,
  • AB içerisinde serbest dolaşım hakkını kullanabilir,
  • Birleşik Krallık dışında herhangi bir acil durumda İngiltere temsilciliklerinden yardım isteyebilir vb.

İngiltere'de eğitim almak istiyorsanız detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra ailenin maddi durumu ve yaşam şartları, yaşadıkları ev vs. çocuğun vatandaşlık alması için bir engel teşkil etmez. Yani aile devlet sosyal yardımlarını alıyor olsa dahi çocuk için İngiliz vatandaşlığı başvurusunda bulunulabilir. 16 Yaş Altı Çocuklar için İngiliz Vatandaşlığı başvuruları eksik ve hata olmaksızın yapıldığında 2 ay içerisinde sonuçlanmaktadır. Bu bağlamda yapacağınız başvurularda bir uzman yardımı almanız eksik, hata ve başvuru esnasında karşılaşılabilecek aksaklıkların önüne geçilmesinde önemlidir.

Firmamız İngiltere Göçmenlik Düzenlemeleri, Mevzuatı ve Uygulamaları alanında uzmanlaşmış danışmanlarıyla İngiltere vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvuruları konularında 2006 yılından beri hizmet vermekte olan bir danışmanlık şirketidir. Firmamız danışmanlarına İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı aracılığıyla ulaşarak tüm sorularınızı sorabilir, başvuru işlemlerinize başlayabilirsiniz. Dİğer İngiltere vizesi türleri hususunda detaylı bilgi ve danışmanlık için tıklayın!