18 Yaş Altı Çocuklar için İngiltere Yerleşim Vizesi

Okunma sayısı: 8577
Güncellenme Tarihi:
18 Yaş Altı Çocuklar için İngiltere Yerleşim Vizesi

İngiltere'de 18 yaşından küçük bir çocuğun İngiltere'de kalması için bir ebeveynin veya velinin yanında yaşaması gerekmektedir. Ancak, ebeveyn veya velinin İngiltere'de oturma izni yoksa, 18 yaş altı çocuklar için bir aile üyesinin veya diğer yetişkin bir kişinin himayesi altında İngiltere'de kalması mümkündür. Bu durumda, aile üyesi veya diğer yetişkin kişi, İngiltere'de kalabilecekleri süreyi kapsayan bir geçici vize başvurusunda bulunmalıdır. Başvuru sırasında, aile üyesi veya diğer yetişkin kişinin, çocukla ilgilenebileceğini, finansal olarak destekleyebileceğini ve uygun barınma sağlayabileceğini kanıtlaması gerekmektedir.

Ayrıca, 18 yaş altı çocuklar için İngiltere'de kalıcı yerleşim vizesi almak da mümkündür. Bunun için, çocuğun bir İngiliz vatandaşı veya İngiltere'de oturma izni olan bir ebeveyni veya velisi olması gerekmektedir. İngiltere'de kalıcı yerleşim vizesi başvurusunda, çocuğun İngiltere'de eğitim aldığını, sağlık hizmetlerinden yararlandığını ve uygun barınma sağlandığını kanıtlamak gerekmektedir.

İngiltere'de süresiz oturum veya vatandaşlık hakkı bulunan evli çiftler, evli olmayan çiftler, yasal partnerler, nişanlılar, boşanmış veya ayrılmış ebeveynler 18 yaş altındaki çocuklarının kendileriyle beraber yaşamaları amacıyla 18 Yaş Altı Çocuklar için İngiltere Vizesi kapsamında İngiltere'ye götürebilirler.

18 Yaş Altı Çocuklar için İngiltere Vizesi süresiz oturum kapsamında bulunan bir vize türüdür. Dolayısıyla ilerleyen süreçte yenilenmesi veya uzatılması gibi bir gereklilik söz konusu değildir. Evlatlık çocuklarda ise vize başvurusundan önce çocuğun aileyle beraber en az 18 aydır yaşıyor olması şartı söz konusu. Bu koşulu sağlayan aileler evlat edindikleri çocukları için 18 Yaş Altı Çocuklar için İngiltere Yerleşim Vizesi'ne başvuru yapabilirler.

Türkiye'de ebeveynlerinden biriyle beraber yaşayan çocuklar diğer ebeveynin yanına İngiltere'ye yerleşmek üzere mevcut yaşadıkları ebeveynle beraber başvuru yapıyorlarsa, İngiltere'de yaşayan ebeveynle bağlarının olduğunu gösterme şartı bulunmuyor. Ebeveynlerin birbiriyle görüştüğünü ispat etmek bu gibi başvurularda yeterli oluyor. Ancak çocuğun süresiz oturum izniyle İngiltere'ye gelmesini takiben ebeveynleriyle iletişim halinde olması ve aile bağlarının devam ettirilmesi gerekliliği bulunuyor.

18 Yaş Altı Çocuklar için İngiltere Yerleşim Vizesi başvurularında İngilizce bilme şartı bulunmuyor. Ancak ebeveynlerden biriyle beraber yapılan başvurularda şayet ebeveynin başvurusu dil şartı sağlanamadığı için reddedilirse çocuğun başvurusu da direkt reddedilmektedir.

18 Yaş Altı Çocuklar için İngiltere Yerleşim Vizesi kapsamında yerleşim vizesi başvurulu yapabilmek için bahsi geçen çocuğun bakım ve masraflarının İngiltere'de bulunan ebeveyn tarafından karşılanması ve bunun kağıt üzerinde gösterilebilmesi gerekmektedir. Maddi yeterlilik ve diğer şartlar karşılansa dahi bahsi geçen sorumluluk ve bakım şartı sağlanmaması halinde başka bir gerekçeye ihtiyaç duyulmaksızın başvuru reddedilebilmektedir. Aynı zamanda çocuğun eğitim ve özel hayatıyla ilgilenildiğinin, akademik ve ahlaki gelişiminin ilgi ve takip altında olduğunun da gösterilmesi gerekmektedir.

İngiltere Konsolosluğu her İngiltere Yerleşim Vizesi başvurusunda olduğu gibi 18 Yaş Altı Çocuklar için İngiltere Yerleşim Vizesi başvurularında da oldukça seçici davranmaktadır. Bu bağlamda yapılacak 18 Yaş Altı Çocuklar için Yerleşim Vizesi başvurularının bir uzman danışmanlığında ve ekstra dikkat gösterilerek hazırlanması sonucun olumlu olmasında veya karşılaşılabilecek herhangi bir red durumunda yapılacak itiraz sonucu hükmün olumlu olarak değişmesinde oldukça etkilidir. İngiltere Yerleşim Vizeleri hususunda hassasiyetle çalışan uzmanlarımızla görüşmek için firmamızla irtibata geçebilirsiniz.

Eğer çocuk doğduğunda ebeveynlerinden biri veya her ikisi İngiltere vatandaşı ise çocuk İngiltere vatandaşı olarak doğmaktadır. Ancak bu hususta eksik bilgi sahibi olan aileler, halihazırda İngiltere vatandaşlığı bulunan çocukları için gereksiz maddi ve manevi yükümlülüklerin altına girerek 18 Yaş Altı Çocuklar için İngiltere Yerleşim Vizesi ve İngiltere vatandaşlığı başvuruları yapmaktadır. Bu tip durumların önüne geçebilmek için ailelerin başvuru yapmadan önce etraflıca araştırmaları ve yeterli bilgiye sahip olmalarının gerekliliği firmamız tarafından altı çizilerek vurgulanmaktadır. Çocuğunuzun halihazırda İngiltere vatandaşı olması ihtimali bulunuyorsa ya da İngiltere vatandaşı olduğunu biliyorsanız detaylı bilgi ve pasaport kaydı için 16 Yaş Altı Çocuklar için İngiliz Vatandaşlığı için firmamızla irtibata geçebilirsiniz.