65 Yaş Üstü Anne - Baba için İngiltere Yerleşim Vizesi

Okunma sayısı: 20330
Güncellenme Tarihi:
65 Yaş Üstü Anne - Baba için İngiltere Yerleşim Vizesi

İngiltere'de 65 yaş üstü anne veya babanın yerleşim vizesi alabilmesi için belirli şartlar sağlanması gerekmektedir. Bunlar şunlardır:

 1. İngiltere'de oturacak kişinin çocuğu olması ve İngiltere'de yaşaması gerekmektedir.

 2. Çocuk, 18 yaşın altında değilse, İngiltere'de oturma iznine sahip olmalıdır.

 3. Anne veya baba, İngiltere'de oturma izni almış olsalar bile, ayrıca bir yerleşim vizesine başvurmalıdırlar.

 4. Anne veya baba, İngiltere'de yaşamak için yeterli maddi kaynaklara sahip olmalıdırlar.

 5. Anne veya baba, İngiltere'de yaşamak için sağlık sigortası ve barınma ihtiyaçlarını karşılayacak maddi kaynaklara sahip olmalıdırlar.

 6. Anne veya baba, İngilizce dil yeterliliği testini geçmelidirler.

Başvuru sürecinde gerekli belgeler arasında, doğum belgesi, pasaport, polis kaydı, İngiltere'deki çocuğunuzun doğum belgesi, maddi kaynakları gösteren belgeler, sağlık sigortası belgeleri ve İngilizce yeterlilik sertifikası yer alabilir. Yerleşim vizesi başvuru süreci yaklaşık olarak 2-3 ay sürebilir.

İngiltere’de sürekli oturum izni ya da İngiliz vatandaşlığına sahip kişiler, 65 yaşın üstündeki anne ve babalarını yanlarına getirebilmek için Ebeveynler için İngiltere Yerleşim Vizesi başvurusunda bulunabilirler. İngiltere'deki kişinin anne ve babası, bu vizeye başvurabilmek için İngiliz vatandaşı veya İngiltere'de sürekli oturum iznine sahip olmasıyla mümkündür.

Ayrıca 65 yaşın altındaki anne ve babaların doğrudan yerleşim hakkı bulunmamaktadır. Böyle olması halinde Diğer Akrabalar için İngiltere Yerleşim Vizesi başvurusunda bulunmanız daha uygun olacaktır.  Bu vize türüne başvurmadan önce vize reddine sebep olabilecek durumları önceden bilmekte fayda vardır. 

 • İngiltere'ye yerleşmek isteyen anne ve babalar yaşadıkları yerde daha iyi imkanlara sahipse yani halihazırdaki imkanları çok da kötü değilse başvuru reddedilebilir. 
 • Kişiler 65 yaşının altındaysa vize başvurusu reddedilebilir. 
 • Ne anne babaların ne de kişinin kendisinin İngiltere'deki yaşamlarında devlet sosyal yardımlarına ihtiyaç duymadan yaşayabileceğini göstermesi gereklidir. Yani maddi imkanlarının yeterli olması beklenir. Aksi takdirde bu da vize reddine sebep olacaktır. 

Vize reddine itiraz edeiblmek için detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz. İngiltere Yerleşim Vizesi türlerinden biri olan bu vizeye başvuru yapacak olan bireyler çeşitli haklara sahip olacaktır. 

 • Immigration health surcharge adlı sağlık vergisi vize başvurusundan önce ödenerek National Health Service’in sunduğu sağlık hizmetlerinin pek çoğundan ücret ödemeden yararlanabilirsiniz. Yalnızca diş, göz vb. tedaviler için ücret ödenebilir. 

 • Bu vize türü sürekli oturum izni alınarak verildiği için uzatma başvurusu yapılmaya gerek bulunmamaktadır. 

 • İngiltere'de çalışma hakkına da bu vize türüyle sahip olabilirsiniz. 

 • Başvurularda sağlanması gereken herhangi bir dil şartı bulunmamaktadır. 

 • İngiltere'de bu vize türüyle eğitim de alabilirsiniz. Herhangi bir kısıtlama bu konuda da söz konusu değildir. 

İngiltere Yerleşim Vizesi türleri ve başvuru işlemleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız!

Firmamız İngiltere Göçmenlik Düzenlemeleri, Mevzuatı ve Uygulamaları alanında uzmanlaşmış danışmanlarıyla 65 Yaş Üstü Anne - Baba için İngiltere Yerleşim Vizesi başvuruları konularında 2006 yılından beri hizmet vermekte olan bir danışmanlık şirketidir. Firmamız danışmanlarına İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı aracılığıyla ulaşarak tüm sorularınızı sorabilir, başvuru işlemlerinize başlayabilirsiniz.