Diğer Akrabalar için İngiltere Yerleşim Vizesi

Okunma sayısı: 16179
Güncellenme Tarihi:
Diğer Akrabalar için İngiltere Yerleşim Vizesi

İngiltere'de yaşayan bir İngiliz vatandaşı veya İngiltere'de oturma iznine sahip kişi, bazı durumlarda diğer akrabalarının İngiltere'ye yerleşmesine yardımcı olabilir. Ancak, İngiltere'de yaşayan bir akrabanın diğer akrabaları için yerleşim vizesi başvurusu yapabilmesi için, bazı belirli koşulları yerine getirmesi gerekmektedir.

Öncelikle, İngiltere'de yaşayan akrabanın, İngiltere'de yasal olarak ikamet etmesi ve uygun bir konut sağlaması gerekmektedir. Ayrıca, İngiltere'de yaşayan akrabanın, İngiltere'de bulunan akrabalarının bakımını üstleneceğini ve maddi açıdan destekleyeceğini taahhüt etmesi gerekmektedir.

İngiltere'de yaşayan bir akrabanın diğer akrabalarının İngiltere'ye yerleşmesi için başvuru yapabilmesi için, akrabalarının belirli bir sınıflandırmaya uygun olmaları gerekmektedir. Bu kapsamda başvuru yapabilecek olan bağımlı akrabalar;

  • 18 yaş üstü çocuklar
  • 65 yaş altı anne-baba
  • Akrabalığı ispat edilebilen büyükanne, büyükbaba, kız-erkek kardeş, teyze, halı, dayı, amca, birinci dereceden kuzen
  • Akrabalığı ispat edilebilen ve bağımlılığı had safhada olan uzak akrabalar

Burada bahsedilen kişiler İngiltere'de yaşayan kişinin yanına taşınmamaları halinde büyük bir mağduriyet yaşayacakları gerekçesiyle İngiltere Yerleşim Vizesine başvurabileceklerdir. 

Diğer Akrabalar için İngiltere Yerleşim Vizesi ağır şartlara bağlanmış ve yalnızca çaresizlik halleri için geçerliliği olan başvurulardır. Bu bağlamda bağımlılık oranı ve yakınlık derecesi arttıkça kişilerin İngiltere Yerleşim Vizesi alma ihtimalleri de buna bağlı olarak artmaktadır.

Diğer Bağımlılar için İngiltere Yerleşim Vizesi süresiz oturum kapsamında verilen bir vizedir ve ilerleyen süreçte vize uzatmak gibi bir gereksinim söz konusu değildir. Immigration Health Surcharge adlı sağlık vergisinin ödenmeden sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanılabilmektedir. Ayrıca eğitim alma ve çalışma hakkına sahip olabilirsiniz. İngiltere'de eğitim üzerine detaylı bilgi için tıklayın! UKBA tarafından getirilen maddi yeterlilik şartı Diğer Akrabalar için İngiltere Yerleşim Vizelerini de kapsamakta ancak bu vize türü için belirtilen bir minimum birikim şartı yok.

Kişiden kişiye değişen başvurularda bahsi geçen minimum maddi yeterlilik şartı da değişkenlik gösteriyor. Durumunuza uygun olarak sahip olmanız gereken birikim miktarı dosyanızın hazırlığı esnasında uzmanlarımız tarafından, durum ve koşullarınız incelenerek hesaplanacaktır. İngiltere vizesi türlerinden biri olan Diğer Akrabalar için İngiltere Yerleşim Vizesi, vize harcı, masrafları ve dökümanları açısından daha zorlayıcı ve dikkatle hazırlanması gereken önemli başvurulardır.

Standart şartları olamayan bu başvuru türüne bir uzman desteğiyle hazırlanmanız hem başvuru sürecindeki maddi ve manevi yıpranmalardan koruyacak ve başvurunuzun olumlu sonuçlanmasına etki edecek, hem de herhangi bir sebeple karşılaşılabilecek redde itirazla sonucu olumluya çevirmek adına oldukça etkili olacaktır. Diğer İngiltere Yerleşim Vizesi türleri hususunda detaylar için tıklayın!