Evli Çiftler için İngiltere Yerleşim Vizesi

Okunma sayısı: 52319
Güncellenme Tarihi:
Evli Çiftler için İngiltere Yerleşim Vizesi

Evli çiftlerin İngiltere'de kalıcı olarak yaşamaları için İngiltere Yerleşim Vizesi başvurusu yapmaları gerekmektedir. Bu vize, İngiltere'de yerleşim hakkı kazanmanıza ve çalışma, okuma ve diğer faaliyetlerde bulunmanıza izin verir. Evli çiftler, İngiltere Yerleşim Vizesi için ortak bir başvuru yapabilirler. Bu durumda, her iki kişi de ayrı ayrı başvuruda bulunmak yerine, tek bir başvuru formu doldurup gerekli belgeleri sunabilirler.

Başvurular, İngiltere göçmenlik yasalarına ve şartlarına uygun olarak yapılmalıdır. Bu nedenle, başvuru sahiplerinin belirli bir yaşta olmaları, belirli bir İngilizce seviyesine sahip olmaları, belirli bir gelir düzeyine sahip olmaları gerekebilir. Ayrıca, başvuru sahiplerinin evliliklerinin gerçek olduğunu kanıtlamaları gerekebilir.

Ayrıca İngiltere Evlilik Vizesi için burada verilen prosedür aynı zamanda birlikteliklerini yasal kayıt (Civil Partnership) altına almış olan eşcinsel çiftler için de geçerlidir. Evli Çiftler için İngiltere Yerleşim Vizesi kapsamında başvuru yapılması halinde 30 aylık İngiltere Yerleşim Evlilik Vizesi verilir. 

Bu vizeyle İngiltere'ye gelen eş ilerleyen dönemlerde, vizesi henüz bitmeden İngiltere'den vize uzatma başvurusu yapabilir. Bu uzatma başvurusu sonucunda tekrar 30 aylık vize verilir. Toplam 5 yılın sonunda yine vize süresi bitmeden süresiz oturum iznine ve toplamda 6 yılın sonunda ise İngiliz vatandaşlığına başvuru hakkı kazanır.

İngiltere Vize Uzatma başvuruları ve Süresiz Oturum İzni başvuruları mevcut vize süresi bitmeden yapılması gereken başvurulardır. Ayrıca Süresiz Oturum İznine başvurmadan önce İngiltere'de Yaşam Testi'ni de geçmiş olmak gerekmektedir. Konu hakkında detaylı bilgi için firmamız Londra Ofisiyle irtibata geçebilir, uzmanlarımızla görüşebilirsiniz.

Evli Çiftler için İngiltere Yerleşim Vizesi kapsamında başvuru yapmak isteyen çiftin mutlak surette yüz yüze görüşmüş olmaları ve evliliklerinin gerçekliğini başvuru dosyasında ispatlayabilmeleri gerekmektedir. Yüz yüze görüşmüş olmak şartı özellikle Brezilya gibi vekaletle evlilik yapılabilen ülkelerde yapılan evlilikler için oldukça önem arzetmektedir.

Çiftin İngiltere'de kalacağı evin büyüklüğünün ve şartlarının bir ailenin yaşayabileceği, belediyenin de kabul ettiği standartlara uygun olmalıdır. Ev kira veya satın alınmış olabilir. Yaşamayı planladığınız evin durumu ve standartları sağlayıp sağlamadığı uzmanlarımız tarafından incelenecek ve olumsuz bir koşula sahip olunması halinde bu durumu değiştirecek tavsiyelerde bulunulacaktır.

İngiltere Evlilik Vizesi başvuruları, titizlikle hazırlanması gereken en hassas dosyalardan birisidir. Profesyonel bir danışman tarafından hazırlanan dosya vize alma şansınızı yükseltecek, elde olmayan koşullardan ötürü red alınması halinde ise itirazda ve/veya bir sonraki başvurunuzda pozitif etki yapacaktır.

İngiltere Yerleşim Evlilik Vizesi başvuruları sonuçlanması uzun süren ve maddi açıdan masraflı başvurulardır ve başvurunun reddi halinde yapılan masrafların ve sunulan evrakların iadesi yapılmamaktadır. Dolayısıyla bütün evrakların baştan hazırlanması gerekmektedir. Ayrıca reddedilen her bir başvuru çiftler ve aileleri üzerinde psikolojik açıdan olumsuz etkilere sahiptir. Dolayısıyla tekrar tekrar başvuru yapmak hem maddi hem psikolojik açıdan zararlı olmaktadır. Profesyonel danışmanlık hizmeti almak çiftlerin ve ailelerinin maddi-manevi aksaklıklardan uzak kalmalarına yardımcı olacaktır.

İngiltere Yerleşim Vizesi Başvurularına Maddi Yeterlilik Şartı Getiridi!

UKBA tarafından 9 Temmuz 2012 tarihinde yapılan açıklamalara göre Evli Çiftler İçin İngiltere Yerleşim Vizesine başvurmak isteyen çiftlerden halihazırda İngiltere'de bulunan eşin (2 kişilik bir aile için) yıllık olarak minimum £18.600,00 gelire sahip olması ve bu geliri yasal olarak ispat edebilmesi gerekmektedir. Bu ispat için kişi aşağıdakilerden bir veya birden fazlasına sahip olmalıdır.

  • Kendi işi
  • Limited şirket sahibi veya ortağı
  • Başkasının yanında çalışan (doğum, hamilelik, babalık vs. izni dahil)
  • Emekli
  • Kira/gayrimenkul geliri
  • Menkul kıymet geliri
  • Faiz geliri
  • Nafaka/tazminat
  • Nakit birikim

Geliri bu meblağdan düşük olan kişiler yeterli birikime sahip olduklarını göstererek başvuru dosyasında oluşacak bu eksikliği kapatabilirler. Ancak sahip olunan birikimin gelirin eksik kısmından çok daha yüksek olması gerekmektedir.

Örneğin hiç geliri olmayan birisinin sahip olması gereken birikim £62.500,00 dir. Bu bağlamda başvuru sahibinin gelirine göre yapılacak hesaplamayla sahip olunması gereken birikim mablağı uzmanlarımız tarafında belirlenecek ve maddi yetersizlik dolayısıyla oluşabilecek red ihtimalinin önüne geçilecektir.

Ayrıca bahsi geçen maddi yeterlilik şartının çift İngiltere'de bulunurken yapılacak olan uzatma başvuruları esnasında da sağlanması gerekmektedir. Aksi takdirde vize uzatabilmek söz konusu olmayacaktır. İngiltere'deki eşin, bağımlı eşi ve çocuklarıyla yaşayabilmek için sahip olması gereken gelir şartı ve birikim şartı aşağıdaki tabloda gösterilmiştir. Detaylar için firmamızın uzmanlarıyla irtibata geçebilirsiniz. 

Aile Bireyleri

Minimum Gelir Şartı

Gelir Şartını Sağlayamayanlar için Minimum Birikim Şartı

Bağımlı Eş

£18.600,00

£62.500,00

Bağımlı Eş + 1 Çocuk

£22.400,00

£72.000,00

Bağımlı Eş + 2 Çocuk

£24.800,00

£78.000,00

Bağımlı Eş + 3 Çocuk

£27.200,00

£84.000,00

Bağımlı Eş + 4 Çocuk

£29.600,00

£90.000,00

İngiltere Yerleşim Evlilik Vizesi Başvurularında 21 Yaş Sınırı

27 Kasım 2008 tarihinde yapılan açıklamada Evli Çiftler için İngiltere Yerleşim Vizesi başvurularının yaş sınırı 18'den 21'e çıkarılmıştı. Çiftlerden herhangi birisinin yaş sınırının altında kalması halinde başvuru dosyası incelenmeden direkt reddediliyordu.

Pek çok genç çifti mağdur eden bu uygulama yapılan itirazlar sonucu Ekim 2011'de tekrar değiştirilerek eski haline getirildi. Yani 18 yaş üstü bireyler Evli Çiftler için İngiltere Yerleşim Vizesine başvurabilir ve bu vize türüyle İngiltere'de bulunabilirler.

İngiltere Yerleşim Evlilik Vizesi İngilizce Bilme Şartı

29 Kasım 2010 tarihinde yapılan açıklamaya göre Evli Çiftler için İngiltere Yerleşim Vizesine başvuracak olan kişilerin A1 seviyesinde İngilizce bilgisine sahip olduklarını kanıtlamaları gerekiyor. A1 sınavları hakkında detaylı bilgi için Yerleşim A1 Sınavları sayfamızı inceleyebilir, daha detaylı bilgi ve sorularınız içinse firmamızla irtibata geçebilirsiniz. 

Bu vize türüyle İngiltere'de eğitim alabilir, İngilizcenizi geliştirebilir veya akademik hayata adım atabilirsiniz. İngiltere'de dil okulu, lisans, yüksek lisans, gibi eğitimlere katılmak isteyen bireyler İngiltere yurt dışı eğitim uzmanlarımızla başvuru işlemlerine başlayabilir, İngiltere'ye eğitim amacıyla seyahat edebilirsiniz. 

Burada verilen bilgiler yalnızca eşlerden birinin İngiliz vatandaşı veya İngiltere'de Sürekli Oturum İzni'ne sahip olması halinde geçerli olan prosedüre aittir. Bu durumdaki çiftler takip etmeleri gereken prosedürü öğrenmek üzere firmamızla irtibata geçebilir, uzmanlarımızla görüşebilirler. Dosyanızın hazırlığı sürecindeki tüm çalışmalarımız red olasılığını minimuma indirmek amaçlıdır.

Ancak yine de bazı başvurularda başvuru sahipleri dosyanın hâkim tarafından incelenmesini istedikleri için bazı eksiklikleri gidermedikleri halde başvuru yapmayı tercih edebilmektedirler. Bazen de başvuru sahibinin elinde olmayan ve engelleyemediği nedenlerden dolayı (resmi kayıt hataları, evrak zayii, bilgilerin başka dosyalarla karışması vs.) reddedilebilmekte.

Başvuru haklı veya haksız (yanlış anlaşılma, evrak kaybı, kayıtlardaki hatalar gibi) nedenlerle reddedildiğinde tam kapsamlı itiraz hakkı bulunmaktadır. Evli Çiftler için İngiltere Yerleşim Vizesi reddine itirazlar hakkında detaylı bilgi için İngiltere Vize Redlerine İtirazlar sayfamızı inceleyebilir, daha detaylı bilgi için firmamızla irtabata geçerek uzmanlarımızla görüşebilirsiniz.

Evli Çiftler için İngiltere Yerleşim Vizesi hakkında detaylı bilgi için İngiltere Vizesi Başvuru Hattı'nı kullanarak firmamızla irtibata geçebilir, uzmanlarımızla görüşebilirsiniz.