Evli Olmayan Çiftler için İngiltere Yerleşim Vizesi

Okunma sayısı: 12385
Güncellenme Tarihi:
Evli Olmayan Çiftler için İngiltere Yerleşim Vizesi

Genel Bilgiler

İngiltere'de evli olmayan çiftlerin birlikte yaşamak istedikleri durumlarda "Unmarried Partner Visa" (Evli Olmayan Çiftler Vizesi) başvurusu yapmaları gerekmektedir. Bu vize türü, iki kişinin birbirlerine karşı olan bağımlılık ve ilişkilerinin kanıtlanması ile alınabilmektedir. Başvuru sahiplerinin evli olmayan çift olduklarını, en az 2 yıldır birlikte yaşadıklarını, birbirlerine karşı bağımlılık ve birlikteliklerinin kanıtlanması gerekmektedir. Ayrıca, İngiltere'de birlikte yaşayacaklarına, finansal olarak kendilerini destekleyebileceklerine ve uygun konutları olduğuna dair kanıt sunmaları gerekmektedir.

Unmarried Partner Visa başvurusu yapmak isteyen çiftlerin, İngiltere'de birlikte yaşamalarına izin veren yasal bir evraka ihtiyaçları olacaktır. Bu belge genellikle bir "cohabitation agreement" olarak adlandırılmaktadır ve iki kişinin birlikte yaşama niyetlerini ve bu konuda alınan kararları belirtir. Başvuru sahipleri ayrıca, İngiltere'de yasal olarak çalışabilmeleri için gerekli olan uygun bir vizeye de başvurmalıdırlar. Unmarried Partner Visa ile çalışma izni verilmemektedir.

Çiftlerin bu vizeye başvurabilmeleri için vize başvurusundan itibaren geriye doğru en az 2 yıl süreyle beraber yaşamış olmaları ve bu süreci başvuru esnasında sundukları belgelerle ispatlamaları gerekmektedir. Bu 2 yıllık süreyi herhangi bir ülkede geçirmiş olabilirler. Ancak bu 2 yıllık süre içerisinde herhangi bir sebeple ayrı bulundukları sürenin 3 ayı geçmemiş olması ve İngiltere vatandaşlığı veya süresiz oturum hakkı bulunan tarafın İngiltere'de yerleşik olması gerekmektedir.

Vize Süresi

Evli Olmayan Çiftler için İngiltere Yerleşim Vizesi ilk etapta 30 aylık süreyle verilir. Bu vize kapsamında İngiltere'de bulunan çiftler bahsi geçen süre boyunca, tıpkı evli çiftler gibi, aynı evde, beraber yaşadıklarını ispat ettikleri takdirde vize uzatma başvurularıyla İngiltere'de bulundukları süreyi 5 yıla tamamlamaları halinde süresiz oturum hakkı elde edebilecektir. İngiltere'de sürekli oturum sahibi olarak 1 yıl daha bulunan yani toplamda 6 yıl İngiltere'de bulunan bireyler İngiltere vatandaşlık başvurusu yapabilecektir. 

Evli Olmayan Çiftler için İngiltere Yerleşim Vizesi'ne başvuran çiftlerin bu vize kapsamında İngiltere'ye gittikten sonra evlenme zorunluluğu yok. Ancak İngiltere'ye gittikten sonra 6 ay içerisinde evlenmeyi planlayan çiftler Nişanlı Çiftler için İngiltere Yerleşim Vizesi'ne başvurabilirler. Eğer çok kısa bir süre içerisinde evlilik planlanıyorsa, nikah gerçekleştirip, sonrasında Evli Çiftler için İngiltere Yerleşim Vizesi'ne başvuru yapılabilir.

Hazırlık Süreci

Evli Olmayan Çiftler için İngiltere Yerleşim Vizesi başvuruları oldukça önemli başvurular olup dosya hazırlığı esnasında özel ihtimam gerektirmektedir. Hazırlık sürecinde alınacak profesyonel yardım dosyanın herhangi bir eksik veya açık kalmadan, herhangi bir yanlış anlamaya mahal vermemek açısından oldukça önemlidir.

Ayrıca Evli Olmayan Çiftler için İngiltere Vizesi başvurusu uzun sürede sonuçlanan ve maddi açıdan yüksek meblağa sahip bir başvuru olup, deneme-yanılma yöntemiyle tekrar tekrar başvuru başvuru yapmak kişileri hem maddi açıdan, hem de alınan redler sonucu psikolojik açıdan zarara uğratmaktadır. Bunun kanıtı olarak, bu vize türüne başvuru yapmak isteyen bireylerin sahip olması gereken birikim veya maddi gelir şartını aşağıdaki talboda bulabilirsiniz. 

Aile Büyüklüğü  Minimum Gelir Şartı     Gelir Şartını Sağlayamayanlar için Minimum Birikim Şartı

Sponsor Eş + Bağımlı Eş

£18.600,00

£62.500,00

Sponsor Eş + Bağımlı Eş + 1 Çocuk

£22.400,00

£72.000,00

Sponsor Eş + Bağımlı Eş + 2 Çocuk

£24.800,00

£78.000,00

Sponsor Eş + Bağımlı Eş + 3 Çocuk

£27.200,00

£84.000,00

Sponsor Eş + Bağımlı Eş + 4 Çocuk

£29.600,00

£90.000,00

Evli Olmayan Çiftler İçin İngiltere Yerleşim Vizelerine başvurmak isteyen çiftlerden halihazırda İngiltere'de bulunan tarafın yıllık olarak minimum £18.600,00 gelire sahip olması ve bu geliri yasal olarak ispat edebilmesi gerekmektedir. Bu ispat için kişi aşağıdakilerden bir veya birden fazlasına sahip olmalıdır.

  • Kendi işi

  • Limited şirket sahibi veya ortağı

  • Başkasının yanında çalışan (doğum, hamilelik, babalık vs. izni dahil)

  • Emekli

  • Kira/gayrimenkul geliri

  • Menkul kıymet geliri

  • Faiz geliri

  • Nafaka/tazminat

  • Nakit birikim

Geliri bu meblağdan düşük olan kişiler yeterli birikime sahip olduklarını göstererek başvuru dosyasında oluşacak bu eksikliği kapatabilirler. Ancak sahip olunan birikimin gelirin eksik kısmından çok daha yüksek olması gerekmektedir.

Örneğin hiç geliri olmayan birisinin sahip olması gereken birikim £62.500,00 dir. Bu bağlamda başvuru sahibinin gelirine göre yapılacak hesaplamayla sahip olunması gereken birikim mablağı uzmanlarımız tarafında belirlenecek ve maddi yetersizlik dolayısıyla oluşabilecek red ihtimalinin önüne geçilecektir. Ayrıca bahsi geçen maddi yeterlilik şartının çift İngiltere'de bulunurken yapılacak olan uzatma başvuruları esnasında da sağlanması gerekmektedir. Aksi takdirde vize uzatabilmek söz konusu olmayacaktır.

Bu bağlamda yapılacak Evli Olmayan Çiftler için İngiltere Vizesi başvurusunun onaylanması açısından profesyonel olarak hazırlanmış bir dosya fayda sağlayacaktır. Bununla beraber herhangi bir sebepten ötürü karşılaşılabilecek bir red durumunda da itiraza gidildiğinde dosyanın eksiksiz hazırlanmış olması pozitif bir etki sağlayacaktır.  Bunların yanı sıra 9 Temmuz 2012'de İngiltere Yerleşim Vizesi başvurularına getirilen şekil şartlarıyla başvuru dosyasındaki belgelerin içeriği kadar niteliği de önem kazandı. Yani dosyanızda bulunan evraklar sizin için yeterli görünse dahi, bahsi geçen şekil şartlarını taşımadığı takdirde niteliksiz sayılacak ve başvurunuza herhangi bir faydası olmayacaktır. 

Firmamızla çalışmanız halinde uzmanlarımız dosyanızda bulunan evrakları detaylıca inceleyecek, belgelerinizin niteliklerini koruyacak ve olası eksik kısımları destekleyecek ek dökümanlarla dosyanızı olabilecek en iyi hale getireceklerdir.

21 Yaş Sınırı Kaldırıldı!

27 Kasım 2008 tarihinde yapılan açıklamada Evli Olmayan Çiftler için İngiltere Yerleşim Vizesi başvurularının yaş sınırı 18'den 21'e çıkarılmıştı. Çiftlerden herhangi birisinin yaş sınırının altında kalması halinde başvuru dosyası incelenmeden direkt reddediliyordu. Pek çok genç çifti mağdur eden bu uygulama yapılan itirazlar sonucu Ekim 2011'de tekrar değiştirilerek eski haline getirildi. Yani 18 yaş üstü bireyler Evli Olmayan Çiftler için Yerleşim Vizesine başvurabilecektir. 

İngiltere Yerleşim Evli Olmayan Çift Vizesi İngilizce Bilme Şartı!

Evli Olmayan Çiftler için İngiltere Yerleşim Vizesine başvuracak olan kişilerin A1 seviyesinde İngilizce bilgisine sahip olduklarını kanıtlamaları büyük önem taşımaktadır. IELTS Life Skills sınavından A1 seviyesinde bir belge ile başvuru yapabilirsiniz. Detaylı bilgi için sitemizi inceleyebilir, daha detaylı bilgi ve sorularınız için firmamızla irtibata geçebilirsiniz.

EĞİTİM VE ÇALIŞMA HAKKI

Bu vize türüyle İngiltere'de eğitim alma ve çalışma hakkına sahip olabilirsiniz. İngiltere'ye doğrudan çalışma izni alarak gitmek istiyorsanız İngiltere Çalışma Vizesi'ne, Birleşik Krallık'ta öğrenci olmak istiyorsanız İngiltere Öğrenci Vizesi türlerine başvuruda bulunmanız gereklidir. İngiltere'de eğitim hususunda uzmanlarımızdan bilgi ve danışmanlık alabilmek için tıklayınız!

DİKKAT!

Burada verilen bilgiler yalnızca partnerlerden birinin İngiliz Vatandaşı veya İngiltere'de Sürekli Oturum İzni'ne sahip olması halinde geçerli olan prosedüre aittir. Bu durumdaki çiftler takip etmeleri gereken prosedürü öğrenmek üzere firmamızla irtibata geçebilir, uzmanlarımızla görüşebilirler. İngiltere Yerleşim Vizesi hakkında detaylı bilgi için lütfen İngiltere Vizesi Başvuru Hattı'nı kullanarak uzmanlarımızla iletişime geçin.