İngiltere Yerleşim Vizesi

Okunma sayısı: 20556
Güncellenme Tarihi:
İngiltere Yerleşim Vizesi

İngiltere Yerleşim Vizesi

İngiltere'de yaşayan yabancı vatandaşlar, uzun süreli kalış hakkı elde etmek için sürekli oturum vizesine başvurabilirler. Bu vize türü, Indefinite Leave to Remain (ILR) olarak adlandırılmaktadır. Sürekli oturum vizesi, İngiltere'de yasal olarak kalmanın yanı sıra bir dizi sosyal hak ve imkanı da beraberinde getirmektedir. Bu haklar arasında eğitim, sağlık hizmetleri, çalışma ve sosyal haklar yer almaktadır.

Sürekli oturum vizesi başvurusu yapmak için, başvuru sahibinin belirli bir süre boyunca İngiltere'de yasal olarak kalması gerekmektedir. Bu süre, vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Örneğin, genel olarak, öğrenci vizesi sahipleri, 5 yıl boyunca İngiltere'de yasal olarak kalırlarsa, sürekli oturum vizesine başvurabilirler.

Sürekli oturum vizesi başvurusu yapmak isteyen kişilerin, gerekli evrakları tam ve eksiksiz bir şekilde hazırlamaları gerekmektedir. Bu evraklar arasında, pasaport, biyometrik veriler, maddi yeterlilik kanıtı ve İngiltere'de yasal olarak kalma süresini gösteren belgeler yer almaktadır. Başvuru süreci genellikle İngiltere Göçmenlik Dairesi tarafından gerçekleştirilmektedir ve başvuru sahiplerinin, belirlenmiş ücreti ödemeleri gerekmektedir. Başvuru sonucu genellikle 8 hafta içinde açıklanmaktadır.

Sürekli oturum vizesi, İngiltere'de yasal olarak kalmanın yanı sıra birçok avantajı da beraberinde getirmektedir. Ancak, başvuru sürecinde ve vize sahibi olduktan sonra bazı kurallara uyulması gerekmektedir. Bu kurallar arasında, vergi ödemesi, seyahat kuralları ve suç işleme yasağı gibi hususlar yer almaktadır.

İngiltere Yerleşim Vizesi Türleri

İngiltere, Kuzey İrlanda, Galler ve İskoçya (Birleşik Krallık) vatandaşı olanlar ile İngiltere süresiz oturum izni olan kişilerin eş ve çocukları veya bağımlı diğer akrabaları İngiltere'de yaşamak üzere aşağıda listelenmiş İngiltere Yerleşim Vizesi alt kategorilerinden birine başvurabilirler.

 • İngiltere Evli Çiftler için Yerleşim Vizesi

 • İngiltere Nişanlı Çiftler için Yerleşim Vizesi

 • İngiltere Evli olmayan Çiftler için Yerleşim Vizesi

 • 18 yaş altı Çocuklar için İngiltere Yerleşim Vizesi

 • İngiltere Diğer Bağımlı Akrabalar Yerleşim Vizesi

 • İngiltere Anne Baba (Aile Üyeleri) için Yerleşim Vizesi

 • İngiltere Diğer Bağımlı Akrabalar Yerleşim Vizesi

İngiltere Yerleşim Vizesi için Gerekli Evraklar

Başvuru işlemlerini uzmanlarımızla yapmaya karar veren bireyler, başvuru işlemlerinin başlamasıyla İngiltere yerleşim vizesi türüne uygun başvuru evraklarını uzmanlarımızdan temin edebilecektir. Başvuru sahipleri için gerekli evraklar listesi bireylerin yaşam standartlarına göre değişmektedir. Örnek olarak; 

 • Kişiler evli ise evlilik cüzdanı, 

 • Nişanlı ise nişanlandıklarına dailr kanıtlar (örneğin nişan resimleri)

 • Evli değil ise en az 2 yıldır birlikte yaşadıklarına dair belgeler, 

 • Finansal kaynaklarını ifade eden banka hesap bilgileri, maaş bordroları, emeklilik belgeleri vs.,

 • İngiltere'deki konaklama bilgileri, 

 • Ulaşım bilgileri, 

 • Başvuru formu, 

 • Gerekli dilekçe ve mektuplar, verilebilir. 

Bu belgeler örnek olarak verilmekle birlikte detayları firmamız uzmanlarından elde edebilirsiniz. 

İngiltere Yerleşim Vizesi Başvurusu

İngiltere yerleşim vizesi başvuru dosyasının hazırlanması ve gerekli evrakların tercümelerinin yaptırılmasıyla başvuru merkezlerinden randevu alınabilir. Randevu sırasında biyometrik bilgiler ve İngiltere yerleşim vizesi başvuru formu görevlilere verilir. Başvuru sonucu 3-12 hafta arasında belli olabilecektir. 

İngiltere Yerleşim Vizesi Reddi

Yukarıdaki İngiltere Yerleşim Vizesi türlerinden birine başvurunuzu yaptınız fakat ingiltere yerleşim vize başvurunuz reddedilmişse, itiraz süresi dahilinde İngiltere yerleşim vizesi reddine itiraz hakkınızı kullanabilirsiniz. İngiltere yerleşim vizesi retlerine itirazlar hakkında uzman ekibimizden danışmanlık hizmeti talep edebilir ve detaylı bilgiyi alabilirsiniz.

İngiltere Yerleşim Vizesi Danışmanlık

İngiltere yerleşim vizeleri hakkında detaylı bilgi için İngiltere yerleşim vizesi danışmanlık sayfasını inceleyebilir veya İLETİŞİM sayfamızı ziyaret ederek bizimle temasa geçebilirsiniz.

İngiltere Oturumu Nasıl Alınır?

İngiltere oturumu nasıl alınır? sorusunu araştıran bireyler İngiltere’ye gitmeden önce uyulması gereken prosedürleri eksiksiz şekilde uygulaması gereklidir. İngiltere oturumu nasıl alınır? sorusunun cevabını arayan bireylerin İngiltere vizesi konusunda uzman bireylerden destek alması vize sonucunun olumlu olması noktasında büyük katkılar sağlayabilmektedir.

İngiltere vizesi konusunda hizmet veren uzmanlarımızla başvurusunu yapmaya karar veren bireyler, başvuru ücretini yatırdıktan sonra başvuru yapacağı vize türünü danışmanlarımızla birlikte belirleyerek vize için gerekli başvuru evraklarının listesini elde edebilirler.

Başvuru evraklarını eksiksiz şekilde tamamlayan bireylerin vize başvuru formu doldurulur ve dilekçeleri başvuru sahibinin durumunu ikna edici ve inandırıcı şekilde uzmanlarımız tarafından izah edilir. Başvuru Merkezinden alınan randevu gün ve saatinde hazır bulunarak vize başvuru dosyası ile biyometrik bilgiler verilmelidir.

İngiltere Oturum Formu Nasıl Doldurulur?

İngiltere oturum formu ile ilgili dikkat edilmesi gereken hususlardan en önemlisi, başvuru formunun eksiksiz ve gerçeğe uygun bilgilerle doldurulmasıdır. İngiltere oturum formu İngiltere vize türlerine başvuru yapılarak vize sonucunun olumlu olması sonucunda alınacak geçici oturumu ifade etmekte ve İngiltere oturum formu doldurulurken dikkat edilecek noktalar çok çeşitli olmaktadır.

İngiltere vize formu doldurulurken vize türüne, vize süresine, başvuru sahibinin maddi durumuna, bilgilerin doğruluğuna vb. konulara dikkat edilmelidir. Başvuru sahibi İngiltere vizesi başvurusunu firmamızla yapmaya karar verdiğinde uzmanlarımız tarafından başvuru formu doldurulmaktadır.

Başvuru sahibinin toparladığı gerekli belgeler listesindeki evraklara göre hazırlanacak olan başvuru formu, eksiksiz ve gerçeğe uygun belgelerle doldurulduğunca vize sonucunun olumlu olma ihtimali yükselmektedir. İngiltere oturum formu hakkında uzman danışmanlarımızla irtibata geçilmesi önerilmektedir.

İngiltere Yerleşim Vizesi Çalışma İzni'ni Kapsar mı?

İngiltere'de halihazırda oturum izni bulunan kişiler eşleri, yasal partnerleri, nişanlıları, çocukları, anne-babaları ve diğer kendisine bağımlı akrabaları İngiltere'de yaşayan kişiyle birlikte kalmak üzere İngiltere Yerleşim Vizesi'ne başvurabilirler.

İngiltere Hükümeti ve İngiltere Konsolosluğu'na göre İngiltere Yerleşim Vizesi'ne başvuracak kişiler İngiltere Yerleşim Vizesi başvurularının olumlu sonuçlanması halinde bundan sonraki hayatlarını İngiltere'de sürdürmeyi planlamaktadırlar. Bu sebeple İngiltere Yerleşim Vizesi sahiplerinin İngiltere'deki yaşamlarını sürdürebilmek adına çalışmalarına izin verilmektedir.

İngiltere Oturum Basvurusu Evli Çiftler için Nasıldır?

İngiltere oturum basvurusu, Evli Çiftlerin başvurmak istedikleri Yerleşim Vizesi için oldukça zor ve karmaşık bir süreçten oluşmaktadır.  İngiltere oturum basvurusu yaparak Yerleşim Vizesi ile İngiltere’de oturum sahibi olmak isteyen bireylerin karşılaması gereken belirli şartlar bulunmaktadır.

Bu şartlar, Yerleşim Vizesi türlerine göre çeşitlilik göstermekle birlikte Evli Çiftler için Yerleşim Vizesi için vize memuru; bireylerin evli olduklarını, ilişkilerinin gerçek olduğunu kanıtlaması, Birleşik Krallık'ta yaşama niyetlerinin olduğunun ve evlilik sürelerinin, aile bağlarının nasıl olduğu gibi konularda detaylı evraklar talep etmektedir.

Başvuru sahipleri öncelikle ilk 3 ayı seyahat ve hazırlık için verilen süre olarak 33 aylık geçici oturum vizesi sahibi olmaktadır. Daha sonra vize sahipleri uzatma başvurusu yaparak 30 aylık daha geçici oturum vizesi alır ve sürekli oturuma başvuru hakkını elde edebilecektir. Süresiz oturumla 1 yıl İngiltere’de yaşayan bireyler İngiliz vatandaşlığı başvurusunda bulunabilecektir.

İngiltere Aile Birleşim Vize Ücreti Ne Kadardır?

İngiltere Aile Birleşim Vize ücreti her yıl Birleşik Krallıkta mali yılın sona ermesini takiben değişikliğe uğramaktadır. İngiltere Aile Birleşim Vize ücreti İngiltere’de mali yılın sona ermesini takiben İngiliz makamlarınca karar verilen ve değiştirilen başvuru harçlarıdır.

Vize ücretlerinin değişken olması sebebiyle başvuru sahiplerinin internetteki çeşitli sitelerden yapacağı araştırmalarda edindiği bilgiler eksik, hatalı ve güncelliğini yitirmiş olacaktır. Bu sebeple İngiltere Aile Birleşimi Vizesi başvurusu yapacak olan bireylerin İngiltere vizesi konusunda uzman bireylerden ve profesyonel danışmanlık şirketlerin destek alması önerilmektedir. 

İngiltere Süresiz Oturum İzni Alabilecek Bireyler Kimlerdir?

İngiltere süresiz oturum izni alabilmek için başvuru sahiplerinin İngiltere’de en az 5 yıl yaşadığını kanıtlaması gereklidir. Sürekli oturum başvurusu yapabilmek için gerekli diğer başvuru şartlarına örnek olarak şunlar verilebilir; İngiltere’de yaşama başvuru sahibinin ne kadar aşina olduğunun anlaşılmasını sağlayacak olan Life in the UK sınavını geçmek, İngiltere’de iletişimini sorunsuz sağladığının kanıtlanması için İngilizce dil bilgisinden en az B1 seviyesinde sınav sonucu almak

İngiltere Yerleşim Vizesi Alanlar Devlet Yardımlarından Yararlanabilir mi?

İngiltere Yerleşim Vizesi alanlar bireylerin devlet yardımlarından yararlanmaları mümkün değildir.