İngiltere Oturma İzni Evli Çiftler için Nasıl Alınır?

Okunma sayısı: 722
Güncellenme Tarihi:
İngiltere Oturma İzni Evli Çiftler için Nasıl Alınır?

İngiltere'de evli çiftlerin oturma izni alması için aşağıdaki adımları izlemeleri gerekmektedir:

  1. Başvuru Sahiplerinin Durumunu Belirleme: Başvuru sahipleri, İngiltere'de hangi tip oturma izni almak istediklerine karar vermelidirler. Eğer İngiltere'de bir aile üyesi ile birlikte yaşamak istiyorlarsa, aile birleşimi vizesi başvurusunda bulunabilirler. Eğer bir İngiliz vatandaşı veya İngiltere'de İndefinite Leave to Remain sahibi biriyle evli iseler, Yerleşim Vizesi başvurusunda bulunabilirler.

  2. Başvuru Belgelerini Hazırlama: Başvuru sahipleri, başvuru belgelerini hazırlayarak İngiltere İçişleri Bakanlığı'na sunmalıdırlar. Bu belgeler arasında, pasaport, biyometrik fotoğraf, evlilik cüzdanı, banka hesapları ve iş durumu gibi belgeler yer alabilir.

  3. Başvuru Formunu Doldurma: Başvuru sahipleri, İngiltere İçişleri Bakanlığı'nın resmi web sitesindeki online başvuru formunu doldurarak başvuru işlemlerini başlatabilirler.

  4. Biyometrik Verilerin Vermesi: Başvuru sahipleri, parmak izi ve fotoğraf verilerinin alınması için İngiltere'nin belirlediği bir merkeze gitmeleri gerekmektedir.

  5. Başvuru İşlemi ve Sonuç: Başvuru sahipleri, başvurularının işleme alınması ve sonuçlandırılması için belirtilen işlem süresi boyunca beklemeleri gerekmektedir. İşlem süreci tamamlandıktan sonra, başvuru sahiplerine sonuç hakkında bilgi verilecektir.

İngiltere oturma izni evli çiftler tarafından alınabilmektedir. İngiltere’ye yerleşmek isteyen çiftlerin başvuru yapabileceği vize türü Yerleşim Vizesidir. Yerleşim Vizesine başvuru yapacak olan evli çiftlerin sağlaması gereken belirli şartlar vardır. Evli Çiftler için Yerleşim Vizesi başvurularında mutlaka sağlanması gereken şartlar arasında; maddi yeterliliğin kanıtlanabilmesi amacıyla aile büyüklüğüne göre minimum yıllık gelir şartı £18.600,00 olup, gelir şartını sağlayamayan bireylerin banka hesabında bulunması gereken birikim şartı £62.500,00 olması gereklidir.

Bireylerin İngiltere’de yaşamlarını rahatlıkla idame ettirebilmesi için dil belgesi talep edilmekte ve İngilizce dil sınavlarından en az A1 seviyesinde konuşma ve dinleme bilgisi bulunduğunu kanıtlaması gereklidir. İngiltere Yerleşim Vizesi dil sınavı sonucu olmadan evli bireyler için alınabilecek bir vize türü değildir, İngiltere İçişleri Bakanlığınca tanınmış olan bireyler İngiltere Yerleşim Vizesi sahibi olma ihtimalini artırmış olacaktır. Aşağıdaki tabloda aile büyüklüğüne göre belirlenmiş, minimum olarak sahip olmanız gereken gelir miktarı ve nakit birikim miktarı gösterilmiştir. 

Aile Büyüklüğü

Minimum Gelir Şartı

Minimum Birikim Şartı

Sponsor Eş + Bağımlı Eş

£18.600,00

£62.500,00

Sponsor Eş + Bağımlı Eş + 1 Çocuk

£22.400,00

£72.000,00

Sponsor Eş + Bağımlı Eş + 2 Çocuk

£24.800,00

£78.000,00

Sponsor Eş + Bağımlı Eş + 3 Çocuk

£27.200,00

£84.000,00

Sponsor Eş + Bağımlı Eş + 4 Çocuk

£29.600,00

£90.000,00

İngiltere oturma izni öncelikle 33 aylık olarak verilmekte ve geçici oturum vizesi olarak adlandırılmaktadır. Vize uzatma başvurusu için gerekli şartları sağlayan bireylerin 30 aylık daha vize alarak 5 yıl İngiltere’de yaşamını tamamladığında sürekli oturum başvurusunda bulunabilirler. İngiltere Yerleşim Vizesi başvurusu için TIKLAYIN!

İngiltere oturma izni üzerine güncel haberleri öğrenmek isteyen bireyler İngiltere vizesi ve Birleşik Krallık Yerleşim Vizesi konusunda uzmanlaşmış danışmanlarıyla başvuru sahiplerine profesyonel hizmet veren firmamız Londra, Ankara, İstanbul ofislerimizi ziyaret edebilir veya telefon aracılığıyla danışmanlarımıza ulaşarak vize işlemlerinizi geç kalmadan başlatabilirsiniz.

İngiltere oturma izni nasıl alınır?, Yerleşim Vizesiyle İngiltere’de çalışma hakkı elde edebilir miyim?, Yerleşim Vizesi şartları vize türlerine göre nasıl değişmektedir?, Yerleşim Vizesi Brexit sonrası değişecek mi? gibi soruları bulunan bireyler İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı aracılığıyla firmamıza ulaşarak her türlü sorularına yanıt bulabilirler.