İngiltere Oturma İzni Nasıl Alınır?

Okunma sayısı: 1029
Güncellenme Tarihi:
İngiltere Oturma İzni Nasıl Alınır?

İngiltere oturma izni almak için öncelikle uygun bir vize türüne başvurmanız gerekmektedir. İngiltere'de uzun süreli oturma izni almanın birkaç yolu vardır ve her vize türü farklı koşulları ve gereksinimleri içerebilir. Genel olarak, İngiltere'de oturma izni almak için şu adımlar takip edilebilir:

  1. Uygun vize türünü seçin: İngiltere'de uzun süreli oturma izni almanın birkaç yolu vardır. Hangi vize türünün sizin için en uygun olduğuna karar vermek için, İngiltere Göçmenlik Ofisi (UKVI) web sitesindeki bilgilere ve gereksinimlere bakmanız önerilir.

  2. Başvuru dosyanızı hazırlayın: Vize başvuru dosyanız, sizin kimliğiniz, mali durumunuz, konaklama düzenlemeleriniz ve İngiltere'deki amaçlarınız hakkında detaylı bilgi içermelidir. Başvuru dosyanızın tamamlanması için gerekli evraklar ve belgeler, vize türüne göre değişebilir.

  3. Online başvuru yapın: Başvuru dosyanızı hazırladıktan sonra, İngiltere Göçmenlik Ofisi web sitesindeki online başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Başvuru formunda, kişisel bilgileriniz, amacınız, konaklama düzenlemeleriniz, sağlık durumunuz ve seyahat tarihleriniz hakkında bilgi vermeniz istenecektir.

  4. Parmak izi ve fotoğraf verin: İngiltere Göçmenlik Ofisi, başvurunuzun bir parçası olarak biyometrik veri toplayacaktır. Bu, parmak izleri ve fotoğrafınızın alınması anlamına gelir.

  5. Başvuru ücretinizi ödeyin: Başvuru ücreti, vize türüne göre değişebilir. Başvuru ücretinin ödenmesi, başvurunuzun işleme alınması için gereklidir.

  6. Başvurunuzun işleme alınması: Başvurunuz, İngiltere Göçmenlik Ofisi tarafından incelenecektir. Bu işlem, vize türünüze, başvuru dosyanızın tamamlanmışlığına ve diğer faktörlere bağlı olarak birkaç hafta veya birkaç ay sürebilir.

  7. Kararın açıklanması: Başvurunuz incelendikten sonra, kararınız size bildirilecektir. Eğer vize başvurunuz kabul edilirse, size bir vize verilecektir ve bu vize, İngiltere'ye seyahat etmek ve belirli bir süre kalmak için kullanılabilir.

İngiltere oturma izni nasıl alınır? sorusunu merak eden bireyler genellikle internetteki güvenilirliği ve güncelliği şüpheli bilgilerden yararlanmaktadır. Sözlük, forum vb. bilgileriyle yapılacak başvuruda hazırlanacak başvuru dosyasının vize reddiyle karşılaşma olasılığın göz önünde bulundurulması oldukça önemlidir.

İngiltere oturma izni nasıl alınır? sorusunun cevabını merak eden bireyler İngiltere’ye gitmeden önce uyulacak prosedürler sayfasını ziyaret ederek İngiltere vize türlerinin hepsi için geçerli olan vize işlemlerini sırasıyla ve eksiksiz olarak nasıl hazırlanacağını öğrenebilecektir. Ancak başvuru sahipleri, İngiltere vizesi türlerinin başvuru şartlarının ve evraklarının farklı olması sebebiyle tek başına veya İngiltere vizesi konusunda uzman olmayan bireylerle yapacağı vize başvurularının ret alma ihtimalini artıracağını unutmamalıdır.

Aynı zamanda İngiltere vizesi başvuru prosedürleri oldukça zor ve karmaşık yapıdadır. İngiltere’de oturum izni alabilmek için titizlikle ve dikkatle başvuru yapılarak vize alınabilmesi için uzman danışmanlarımızla iletişime geçerek İngiltere oturma izni nasıl alınır? gibi tüm sorularınızın cevaplarını bulabilir ve vize işlemlerinize başlayabilirsiniz. İngiltere'de 5 yıl bulunduktan sonra süresiz oturum başvuru alan bireylerin 1 yıl daha sürekli oturum ile İngiltere'de bulunmaları halide (yani toplamda 6 yıl) İngiliz vatandaşlığına başvuruda bulunabilecektir. 

İngiltere oturma izni nasıl alınır?, Oturum izni İngiltere için nasıl alınır?, İngiltere’de oturum izni için hangi şartları sağlamalıyım?, Birleşik Krallık hangi vize türü ile oturum hakkı vermektedir? vb. tüm sorularınızı danışmanlarımıza İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı aracılığıyla ulaşarak sorabilirsiniz.