İngiltere Oturum Alma Prosedürleri Nasıldır?

Okunma sayısı: 781
Güncellenme Tarihi:
İngiltere Oturum Alma Prosedürleri Nasıldır?

İngiltere'de oturum almak için bazı prosedürler bulunmaktadır. Bu prosedürleri özetlemek gerekirse:

  1. Vize Başvurusu: Oturum vizesi başvurusu yapmak için, İngiltere Göçmenlik Dairesi web sitesinde yer alan online başvuru sistemini kullanmanız gerekmektedir. Başvuru işlemi sırasında belgelerinizi ve gereken bilgileri online olarak sunmanız gerekmektedir.

  2. Biyometrik Bilgilerin Verilmesi: Vize başvurusu işleminin bir parçası olarak, parmak izi ve fotoğrafınızın çekilmesi gerekmektedir. Bu bilgiler, İngiltere Göçmenlik Dairesi'nin sisteminde saklanır.

  3. Yaşam İngilizcesi Testi: Oturum vizesi için, "Yaşam İngilizcesi Testi" olarak bilinen bir sınavı geçmeniz gerekmektedir. Bu sınavda İngiliz yaşam tarzı, tarihi, kültürü ve yasaları hakkında bilgi sahibi olduğunuzu göstermeniz gerekmektedir.

  4. Oturum Başvurusu: İngiltere'de oturma izni almak için oturum başvurusu yapmanız gerekmektedir. Bu başvuru, İngiltere Göçmenlik Dairesi tarafından verilen bir form üzerinden yapılmaktadır. Başvuru sürecinde tıbbi muayene ve güvenlik kontrolü gibi ek prosedürler de bulunabilir.

  5. Karar Aşaması: İngiltere Göçmenlik Dairesi, oturum başvurunuzu inceledikten sonra karar verecektir. Başvurunuz kabul edilirse, oturma izni verilecektir. Kabul edilmezse, nedeni belirtilerek ret edilecektir.

  6. Oturma İzni Verilmesi: Oturum izni verildiğinde, İngiltere'ye seyahat edebilir ve çalışma izni gibi diğer haklara da sahip olabilirsiniz. Oturum izni genellikle 2 ila 5 yıl arasında değişen bir süre için verilir.

Bu prosedürlerin tamamı, başvuru süreci ve kişinin durumuna göre değişebilir. İngiltere Göçmenlik Dairesi web sitesinde yer alan bilgiler, güncel ve doğru bilgi sağlamak adına takip edilmelidir.

Ayrıca İngiltere oturum alma niyetinde olan bireyler İngiltere’ye seyahatlerinin amacına uygun bir vize türüne başvuruda bulunarak öncelikle geçici oturum izni (vize süresi kadar) almaktadır. Daha sonra 5 yıl -vize türlerinin kendi içinde belirlenmiş istisnai kararları dışında- İngiltere’de bulunan bireyler için sürekli oturum başvurusu yapma hakkı bulunacaktır.

İngiltere’de oturma izni almak isteyen bireyler öncelikle vize türünü doğru belirleyerek, vize harcını yatırmalı, vize işlemlerini firmamızla yapmaya karar verdiklerinde uzmanlarımız tarafından temin edilecek olan gerekli evraklar listesi eksiksiz olarak tamamlanmalı, tercümeler yapılıp başvuru formu doldurulup, gerekli dilekçelerin yazılması sonrasında Başvuru Merkezinden alınan randevu gün ve saatinde biyometrik bilgilerle birlikte başvuru dosyası incelenmesi amacıyla teslim edilmelidir. Başvurulan vize türüne göre vize başvuru değerlendirilme süresi değişmektedir. İngiltere vizesi türleri, oturum izni ve sürekli oturum hakkında detaylı bilgiye uzmanlarımıza danışarak ulaşabilirsiniz.

İngiltere oturum alma başvurusunun nasıl yapıldığını ve Yerleşim Vizesi başvuru için gerekli evrakların neler olduğunu danışmanlarımıza telefon aracılığıyla ulaşarak sorabilir veya firmamızın Londra, Ankara, İstanbul ofislerimizi ziyaret ederek vize türünüzü belirleyebilirsiniz. İngiltere Yerleşim Vizesi başvuru koşulları ve gerekli evraklar listesi için tıklayın!

İngiltere oturum alma prosedürleri nelerdir?, Yerleşim Vizesi başvurusu nasıl yapılır?, İngiltere’ye gittikten sonra uyulması gereken prosedürler nelerdir?, Yerleşim Vizesi reddi neden alınır? gibi soruları bulunan bireyler İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı aracılığıyla danışmanlarımıza ulaşarak her türlü sorularına yanıt bulabilirler. İngiltere vizesi reddi aldıysanız itiraz etmek için tıklayın!