İngiltere Oturum İzni Nasıl Alınır?

Okunma sayısı: 908
Güncellenme Tarihi:
İngiltere Oturum İzni Nasıl Alınır?

İngiltere'de Oturum İzni almak için, İngiltere Göçmenlik Dairesi tarafından belirlenen belirli kriterleri karşılamak gerekmektedir. Oturum izni almak için izlenecek adımlar şunlardır:

  1. İlgili vize türünü belirleyin: İngiltere'de oturum izni almak için farklı vize türleri vardır. Örneğin, çalışma, aile birleşimi, yatırım ve öğrenci vizesi gibi farklı vize türleri mevcuttur. Başvuru yapacağınız vize türünü belirlemek için, İngiltere Göçmenlik Dairesi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

  2. Başvuru formunu doldurun: İngiltere'de Oturum İzni başvurusu yapmak için, online başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Formda, kişisel bilgileriniz, pasaport bilgileriniz, İngiltere'deki planlarınız ve gerekli diğer belgeler gibi bilgileri sağlamanız gerekmektedir.

  3. Gerekli belgeleri hazırlayın: Başvurunuzla birlikte, İngiltere Göçmenlik Dairesi tarafından belirlenen belirli belgeleri sağlamanız gerekmektedir. Bu belgeler arasında pasaport, biyometrik fotoğraf, mali durum belgesi, sağlık belgesi ve gerekli diğer belgeler yer almaktadır.

  4. Vize başvuru ücretini ödeyin: Vize başvuru ücretleri, vize türüne ve başvuru sürecine bağlı olarak değişebilir. Başvuru ücretini, İngiltere Göçmenlik Dairesi web sitesinde yer alan online ödeme sistemini kullanarak ödeyebilirsiniz.

  5. Biyometrik verilerinizi sağlayın: İngiltere Göçmenlik Dairesi, başvuru sahiplerinden biyometrik veri sağlamalarını isteyebilir. Bu veriler arasında parmak izleri ve fotoğraf yer alabilir. Biyometrik veriler, vize başvurusunun kabul edilmesi için gereklidir.

  6. Başvuru sürecini takip edin: Başvuru süreci, İngiltere Göçmenlik Dairesi tarafından incelenerek değerlendirilecektir. Başvurunuzun kabul edilip edilmediğini takip etmek için, başvuru takip sistemini kullanabilirsiniz.

Başvurunuzun kabul edilmesi durumunda, İngiltere'de Oturum İzni alabilir ve İngiltere'de kalıcı olarak yaşayabilirsiniz. Ayrıca İngiltere oturum izni almak isteyen bireyler, İngiltere’ye gitmeden önce uyulacak prosedürlere uyarak vize başvuru işlemlerini titizlikle tamamlamalıdır. İngiltere vize türlerinin hepsi için geçerli olan başvuru prosedürleri, başvuru sahibinin İngiltere’ye yapmak istediği seyahatin amacına uygun olarak vize türünün belirlenmesiyle başlamaktadır.

Vize türünün doğru seçilmemesi ve başvuru formunda doğru işaretlenmemesi sonucunda vize reddi alma ihtimali ortaya çıkacaktır. Vize türünü belirlendikten sonra vize başvuru harcı yatırılır ve vize başvuru formu bireylerin maddi ve kişisel bilgilerine uygun şekilde doldurulur. Başvuru sahibi başvuru için gerekli evraklar listesini uzman danışmanlarımızdan elde ederek başvuru dosyasına bu evrakları eksiksiz şekilde eklemelidir.

Başvuru formu, başvuru evrakları, gerekli tercümelerin yapıldığı İngilizce evraklar, dilekçeler ve danışmanlarımızın uygun gördüğü diğer evraklarla tamamlanan vize başvuru dosyası İngiltere Başvuru Merkezine, alınan randevu gün ve saatinde biyometrik bilgilerle teslim edilir. İngiltere’de 6 ay ve üzerinde kalacak olan bireyler öncelikle geçici oturum almaktadır. Daha sonra vize türünün şartlarına göre değişen gereklilikleri sağladığı takdirde sürekli oturum alabilmektedir.  İngiltere Yerleşim Vizesi türleri hakkında bilgi çin TIKLAYIN!

İngiltere oturum izni nasıl alınır?, İngiltere oturum izni başvurusu nereye yapılır?, Yerleşim Vizesi türleri nelerdir?, Yerleşim Vizesi hakkında nereden bilgi alınır? gibi soruları bulunan bireyler İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı aracılığıyla uzman danışmanlarımıza ulaşarak her türlü sorularına yanıt bulabilirler. Diğer tüm İngiltere vizesi türleri ve başvuru koşullarına BURADAN ulaşabilirsiniz.