İngiltere Siyasi Oturum Hakkı Kimlere Verilir?

Okunma sayısı: 2791
Güncellenme Tarihi:
İngiltere Siyasi Oturum Hakkı Kimlere Verilir?

İngiltere siyasi oturum hakkı, insan hakları ihlalleri veya ırk, din veya siyasi görüş nedeniyle kendi ülkelerindeki zulümden kaçmak zorunda kalan kişilere verilir. Bu kişilere "sığınmacılar" denir ve İngiltere hükümeti, uluslararası hukuk ve İngiltere göçmenlik yasaları çerçevesinde bu kişilere koruma sağlamakla yükümlüdür. Ayrıca, savaş, iç savaş, doğal afetler veya benzeri olaylar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalanlara da siyasi oturum hakkı verilebilir. Bu kişilere "sığınmacılar dışındaki koruma arayanlar" veya "insani koruma altındaki kişiler" denir.

İngiltere siyasi oturum hakkı başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin belirli kriterleri karşılamaları gerekmektedir. Bunlar arasında, zulüm veya zorunlu göç nedeniyle ülkelerindeki güvenlikleri tehlikede olan kişilerin, ülkelerinde hapse atılmış, işkence görmüş veya ölümle tehdit edilmiş olmaları gerekmektedir. Ayrıca, sığınmacılar dışındaki koruma arayan kişilerin, ülkelerindeki insan hakları ihlalleri veya şiddet nedeniyle acil bir koruma ihtiyacı olması gerekmektedir.

Siyasi oturum hakkı başvuruları, İngiltere İçişleri Bakanlığı tarafından değerlendirilir ve başvuru sahiplerinin durumlarına göre karar verilir. Başvuru sahipleri, uygun olup olmadıklarına dair bir karar alındığında, İngiltere'de kalma haklarına sahip olabilirler.

Ayrıca İngiltere siyasi oturum hakkı, kendi ülkesinde kalması durumunda yaşamının sonlanabileceği, kendi ülkesinde terör, savaş veya büyük felaketlerin bulunduğu bireylere İngiltere makamlarınca verilecek haktır. İngiltere siyasi oturum hakkına sahip olan bireyler İngiltere Aile Birleşimi Vizesi ile aile üyelerini, eşini ve 18 yaş altı çocuklarını İngiltere’ye getirme imkânı bulunmaktadır.

Aile Birleşimi Vizesi başvurusunda bulunacak olan bireylerin evli olduğunu veya birlikte yaşadığını kanıtlaması gereklidir. Aynı zamanda İngiltere’de bulunan aile üyesinin akrabalarıyla iletişimini, aile bağlarını devam ettirdiğini de kanıtlaması vize başvurusunun olumlu sonuçlanma ihtimalini artıracaktır. Bu vize türünün şartlarından bir diğerine örnek vermek gerekirse başvuru sahiplerinin uzmanlarımıza sıklıkla sorduğu dil bilgisi söylenebilir.

İngilizce dil bilgisi bu vize türü için talep edilmemektedir. İngiltere siyasi oturum üzerine güncel haberleri öğrenmek isteyenler Birleşik Krallık Vizesi konusunda uzmanlaşmış danışmanlarıyla başvuru sahiplerine profesyonel hizmet veren firmamızın Londra, Ankara, İstanbul ofislerimizi ziyaret edebilir veya telefon aracılığıyla bize ulaşarak vize işlemlerinizi geç kalmadan başlatabilirsiniz.  İngiltere Yerleşim Vizesi türleri ve başvuru evrakları hakkında bilgi için TIKLAYIN!

İngiltere'de siyasi oturum ile 5 yıl bulunan bireyler süresiz oturuma başvuru hakkı elde edebilecektir. 1 yıl daha İngiltere'de yaşayan bireyler İngiliz vatandaşlığına başvuru yapabilir. İngiliz vatandaşlığı başvuru şartları için tıklayın!

İngiltere siyasi oturum hakkı nedir?, İngiltere’de siyasi oturum hakkı nasıl alınır?, İngiltere vize türleri nelerdir?, Vize türlerinden hangisi siyasi oturum hakkı vermektedir? gibi soruları bulunan bireyler İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı aracılığıyla uzman danışmanlarımıza ulaşarak her türlü sorularına yanıt bulabilirler. İngiltere oturum vizesi başvurusu ile ilgili bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.