İngiltere Suresiz Oturum Ne Kadar Zamanda Alınır?

Okunma sayısı: 787
Güncellenme Tarihi:
İngiltere Suresiz Oturum Ne Kadar Zamanda Alınır?

İngiltere süresiz oturum vizesi, İngiltere'de yaşayan yabancıların İngiliz vatandaşlığına başvurmadan kalıcı olarak yaşamalarına izin veren bir vizedir. Süresiz oturum vizesi başvuruları, İngiltere İçişleri Bakanlığı tarafından işlenir ve süreç başvuru sahibinin durumuna, dosyasının kompleksliğine ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir.

Süresiz oturum vizesi başvurusu yapmak için, başvuru sahibinin belirli kriterleri karşılaması gerekmektedir. Bu kriterler, başvuru sahibinin ülkesine, mesleğine, eğitim seviyesine, dil becerilerine, sağlık durumuna, ceza siciline ve İngiltere'deki süresi gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir. Başvuru sahibinin tüm gerekli belgeleri tam ve doğru şekilde sunması da süreci hızlandırabilir.

İngiltere süresiz oturum vizesi başvurusunun tamamlanması, genellikle 6 ila 12 ay arasında değişebilir. Ancak, bazı başvurular daha kısa sürede sonuçlanabilirken, bazıları daha uzun sürebilir. Başvuru sürecinde ek bilgi veya belge talebi, sağlık kontrolleri veya mülakat talebi gibi faktörler süreci uzatabilir. Başvuru sahibi, süreci hızlandırmak için ek bir ücret ödeyerek "hızlandırılmış işlem" hizmetini kullanabilir. Bu hizmet, başvuru sahibinin başvurusunun birkaç hafta içinde sonuçlanmasını sağlar, ancak daha yüksek bir ücret gerektirir.

İngiltere süresiz oturum başvurusunda bulunmak isteyen bireylerin uzun süreli vize türlerine başvurmuş olması gereklidir. 6 aydan kısa süreli ve İngiltere’de oturum hakkı vermeyen vize türleri (örneğin İngiltere Turist Ziyaretçi Vizesi) ile sürekli oturum başvurusu yapılamayacaktır.

Ancak Ankara Anlaşması Vizesi, İngiltere Yerleşim Vizesi, Çalışma Vizesi gibi vize türleriyle başvuru yapan bireyler İngiltere’de 5 yıl boyunca İngiltere’de yaşayan bireyler sürekli oturum başvurusunda bulunabilirler. İngiltere süresiz oturum vizesi başvurusunda bulunan bireylerin belirli şartları sağlaması gereklidir. Sürekli oturum vizesi şartlarına örnek olarak; Life in the UK sınavını geçmek, en az B1 düzeyinde İngilizce bilgisini kanıtlamak vb. verilebilir.

İngiltere süresiz oturum nasıl alınır?, İngiltere’de sürekli oturum başvuru için gerekli şartlar nelerdir?, İngiltere vizesi türleri nelerdir?, Sürekli oturum hakkı için nereye başvurmak gereklidir? gibi soruları bulunan bireyler İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı aracılığıyla danışmanlarımızdan İngiltere Yerleşim Vizesi başvurusu ile ilgili bilgi alabilirsiniz.