İngiltere’de Eğitim Almak İsteyen Öğrenciler İngiltere Yerleşim Vizesine Başvurabilirler mi?

Okunma sayısı: 1761
Güncellenme Tarihi:
İngiltere’de Eğitim Almak İsteyen Öğrenciler İngiltere Yerleşim Vizesine Başvurabilirler mi?

İngiltere'de eğitim almak isteyen öğrenciler, genellikle öğrenci vizesi (Tier 4) alarak İngiltere'ye seyahat ederler. Ancak, öğrenci vizesi sahipleri, İngiltere'de yeterli bir süre kalmaları ve belirli koşulları karşılamaları durumunda, İngiltere Yerleşim Vizesine (Indefinite Leave to Remain) başvurabilirler. 

Öğrenci vizesi sahibi bir öğrenci, İngiltere'de yasal olarak 5 yıl boyunca eğitim alırsa ve İngilizce dil yeterliliğini gösterirlerse, İngiltere Yerleşim Vizesi için başvurabilirler. Ancak, öğrenci vizesi sahiplerinin, Yerleşim Vizesi başvurusu yapmadan önce belirli koşulları karşılamaları gerekmektedir.

Öğrenci vizesi sahiplerinin Yerleşim Vizesi başvurusu yapabilmesi için, öncelikle öğrenci vizesi ile İngiltere'ye girdikten sonra, 5 yıl boyunca İngiltere'de yasal olarak kalmaları gerekmektedir. Ayrıca, Yerleşim Vizesi başvurusu yapmadan önce İngilizce dil yeterliliğini göstermeleri gerekmektedir. Başvuru sahibinin, İngilizce dil yeterliliğini gösteren bir sınav sonucu sunmaları gerekmektedir.

Öğrenci vizesi sahiplerinin Yerleşim Vizesi başvurusu yapmadan önce, öğrenci vizesi süresi boyunca İngiltere'de yaşamış oldukları sürelerin yanı sıra, mali durumları ve adli sicilleri de değerlendirilmektedir.

Özetle, öğrenci vizesi sahipleri İngiltere Yerleşim Vizesi için başvurabilirler ancak belirli koşulları karşılamaları gerekmektedir. Başvuru sahiplerinin, Yerleşim Vizesi başvurusu yapmadan önce resmi İngiltere göçmenlik internet sitesini ziyaret ederek gerekli koşullar hakkında ayrıntılı bilgi edinmeleri önerilir.

Eğer İngiltere’de eğitim alan Türk vatandaşları bir İngiliz vatandaşı ile veya İngiltere’de Süresiz Oturum İzni olan biriyle ciddi bir ilişki içerisinde iseler, bu ilişki üzerinden İngiltere Yerleşim Vizesi'ne başvurabilirler. İngiltere Yerleşim Vizesi'nin birçok çeşidi vardır. Bunlar:

  • Evli çiftler için İngiltere yerleşim vizesi,
  • Evli olmayan çiftler için İngiltere yerleşim vizesi,
  • Nişanlı çiftler için İngiltere yerleşim vizesi,
  • Anne-baba için İngiltere yerleşim vizesi,
  • 18 yaş altı çocuklar için İngiltere yerleşim vizesi,
  • Evlat edinilmiş çocuklar için İngiltere yerleşim vizesi,
  • Diğer akrabalar için İngiltere yerleşim vizesi olarak örneklendirilebilirler.

Aslında İngiltere’de eğitim alan Türk vatandaşları İngiltere Evlilik Vizesi olarak da geçen İngiltere yerleşim vizesinden ziyade eğer bir iş fikirleri var ve kendi işini kurmak istiyorsa Ankara Antlaşması İngiltere vizesine başvurabilirler; çünkü Ankara Anlaşması birçok bakımdan İngiltere yerleşim vizesine nazaran daha avantajlı bir vizedir.

İngiltere yerleşim vizesi de dahil olmak üzere her kategorideki İngiltere vizesi, vize retlerine itirazlar ve Ankara Antlaşması İngiltere Vizesi başvuruları için lütfen her türlü bilgi, öneri ve danışmanlık konusunda bizimle iletişime geçiniz.