İngiltere'de Oturma İzni Nasıl Alınır?

Okunma sayısı: 981
Güncellenme Tarihi:
İngiltere'de Oturma İzni Nasıl Alınır?

İngiltere'de oturma izni almak için çeşitli vize kategorileri vardır ve başvuru süreci vize türüne göre değişebilir. İngiltere'de oturma izni almak için genellikle şu adımlar takip edilir:

  1. Vize türünü belirleyin: İngiltere'de oturma izni almak için uygun vize türünü belirlemek önemlidir. Bu vize türü, çalışma, aile birleşimi, yatırım, öğrenci vb. gibi birçok faktöre bağlı olarak değişebilir.

  2. Başvuru süreci için gerekli belgeleri hazırlayın: Başvuru süreci için gereken belgeler vize türüne göre değişebilir. Ancak genellikle, pasaport, biyometrik fotoğraf, başvuru formu, ödeme makbuzu, seyahat tarihleri, finansal belgeler, sağlık sigortası ve diğer belgeler gereklidir.

  3. Başvuru ücretini ödeyin: İngiltere'de oturma izni başvurusu için belirli bir ücret ödenmesi gerekmektedir. Bu ücret vize türüne ve başvuru sürecine göre değişebilir.

  4. Başvuru yapın: Başvurunuzu İngiltere Göçmenlik Dairesi'nin web sitesi aracılığıyla online olarak yapabilirsiniz. Başvuru formunu doldurmanız ve gerekli belgeleri yüklemeniz gerekmektedir.

  5. Vize başvuru merkezine gidin: Bazı durumlarda, parmak izi vermeniz veya mülakata katılmanız gerekebilir. Bu durumlarda, bir vize başvuru merkezine gitmeniz gerekebilir.

  6. Başvuru sonucunu bekleyin: İngiltere Göçmenlik Dairesi, başvuru sürecini tamamladıktan sonra başvurunuzu değerlendirir ve size sonuç hakkında bir cevap verir. Başvuru süreci vize türüne ve iş yüküne bağlı olarak değişebilir.

İngiltere’de oturma izni nasıl alınır? sorusu danışmanlarımıza başvuru yapacak olan bireyler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. İngiltere’de oturma izni hakkında bilgi almak isteyen bireyler genellikle internetten araştırma yapmaktadır. İngiltere’de oturma izni almak isteyen ve forum, sözlük, blog gibi sayfaların bilgileri ile başvuru yapacak olan başvuru sahipleri ret alma ihtimalini göz önünde bulundurmalıdır.

İngiltere’de oturma izni nasıl alınır? sorusunun cevabını merak eden bireyler İngiltere’ye gitmeden önce uyulacak prosedürler sayfasını ziyaret ederek vize işlemleriyle ilgili tüm sorularının yanıtlarını alabilecektir. Ancak İngiltere’de oturma izni alabilmek için öncelikle 6 ay ve üzerinde bir süre ile İngiltere’ye seyahat ediyor olunması gereklidir.

İngiltere Turist/Ziyaretçi Vizesi gibi vize türleriyle sürekli oturum alınması mümkün değildir. İngiltere’de oturum alınabilecek olan vize türlerine örnek olarak; Ankara Anlaşması Vizesi, İngiltere Yerleşim Vizesi, Çalışma Vizesi gibi vize türleri verilebilecektir. İngiltere’ye geçici oturum vizeleriyle giden ve uzatma başvurularıyla 5 yıl boyunca İngiltere’de yaşayan bireyler sürekli oturum başvurusunda bulunabilirler. 1 yıl da sürekli oturum ile İngiltere'de bulunmanız halinde İngiliz vatandaşlığı alabilirsiniz.

İngiltere’de oturma izni nasıl alınır?, İngiltere’de oturma izni almak için danışmanlık almalı mıyım?, Birleşik Krallık oturma izni reddi sebepleri nelerdir?, İngiltere vize türleri hakkında nereden bilgi alabilirim? gibi sorularınızı İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı aracılığıyla uzman danışmanlarımıza ulaşarak öğrenebilir, vize işlemlerinize başlayabilirsiniz.