Yerleşim Vizesi İngiltere Oturum Hakkı Verir mi?

Okunma sayısı: 734
Güncellenme Tarihi:
Yerleşim Vizesi İngiltere Oturum Hakkı Verir mi?

Evet, İngiltere'de Yerleşim Vizesi, başvuru sahibine süresiz oturma hakkı (Indefinite Leave to Remain - ILR) verir. Yerleşim Vizesi, İngiltere'de belirli bir süre yasal olarak yaşayan yabancı uyruklu kişilerin, süresiz olarak İngiltere'de yaşamalarına ve çalışmalarına olanak tanır. Yerleşim Vizesi başvuru sahipleri, vize başvurusu sırasında belirli gereksinimleri karşılamaları gerekmektedir. Bunlar arasında, yeterli bir İngilizce dil seviyesine sahip olmak, İngiltere'de yasal olarak yaşama süresi boyunca belli bir süre çalışmış veya kendi kendine iş yapmış olmak ve uygun bir konut sağlamak gibi koşullar yer alır.

Yerleşim Vizesi başvurusunun işleme alınması genellikle birkaç ay sürebilir. Başvuru sahibinin durumuna ve diğer faktörlere bağlı olarak, bu süre değişebilir. Birleşik Krallık Yerleşim Vizesi, İngiltere’ye yerleşmek, İngiltere’de yaşamak ve oturum hakkı elde etmek isteyen bireylerin başvuracağı vize türlerinden biridir.

İngiltere Yerleşim Vizesi başvurusunda, vize ücreti yatırılıp gerekli evraklar eksiksiz olarak başvuru dosyasına koyulup, başvuru formu ve dilekçeler gerçeğe uygun şekilde bu dosyaya eklenerek vize randevusu alındığı gün ve saatte İngiltere Başvuru Merkezine teslim edilerek vize işlemleri sonlandırılır. Ancak bu süreç göründüğünden daha karmaşık olmakla birlikte İngiltere Yerleşim Vizesi işlemleri içerisinde atılan adımlarda oldukça dikkatli ve titiz olunması gereklidir.

İngiltere Yerleşim Vizesi sahibi olan bireyler ilk olarak 33 aylık bir İngiltere oturum hakkı elde etmektedir. Bu 33 ayın ilk 3 ayı başvuru sahibinin İngiltere’ye yerleşebilmesi için tanınan bir süredir. İngiltere Yerleşim Vizesi uzatma başvurusu ile 30 ay daha uzatma imkânı olan bireyler, İngiltere’de yaşama süresini 5 yıla tamamladığında sürekli oturum başvurusu yapma hakkına sahip olabilmektedir. İngiltere’de en az 1 yıl sürekli oturum sahibi olarak bulunan bireyler İngiltere vatandaşlık başvurusunda bulunabileceklerdir. İngiltere Yerleşim Vizesi oturum hakkının nasıl alınacağını, sürekli oturum ve ingiltere vatandaşlık başvurusunun nasıl yapılabileceğini öğrenmek isteyenler uzmanlarımıza danışabilirler.

İngiltere oturum hakkı sahibi olmak isteyenler danışmanlarımıza telefon aracılığıyla ulaşarak veya firmamızın Londra, Ankara, İstanbul ofislerimizi ziyaret ederek başvuru işlemlerine başlayabilir ya da İngiltere Yerleşim Vizesi reddine itiraz başvurusunda bulunabilirler. İngiltere oturum hakkı kimlere verilebilir?, Yerleşim Vizesi türleri nelerdir?, İngiltere Yerleşim Vizesi başvurusuna ret alma sebepleri nelerdir?, İngiltere’ye gitmek isteyen bireyler vize türünü nasıl belirlemelidir? gibi soruların cevabına İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı aracılığıyla uzmanlarımıza danışarak ulaşabilirsiniz.